Architekti začnou projektovat výzkumné centrum

26.10.2020 07:43

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Začíná projektování stavby výzkumného, vzdělávacího a inovačního centra pro mladé v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí. Smlouvu na zhotovení projektové dokumentace pro společné povolení tento čtvrtek podepsali zástupci hvězdárny a společnosti JaP architects ze Zlína.
„Firma zpracuje projektovou dokumentaci a zajistí vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Součástí zakázky bude také projekt demolice zastaralých garáží, na jejichž místě centrum vyroste,“ upřesnil ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Zmíněné práce potrvají do konce března příštího roku a přijdou na zhruba 774 tisíc korun. Následovat bude hledání finančních zdrojů na samotné centrum a v případě jejich nalezení příprava prováděcí dokumentace a výběr dodavatele stavby.
„Za příznivého vývoje bychom mohli začít stavět na podzim roku 2021 nebo na jaře roku následujícího. S ohledem na složitou situaci okolo koronavirové pandemie ale nelze nic předjímat,“ zdůraznil Lenža.
Hlavním cílem zamýšleného centra je poskytnout studentům příležitost vzdělávat se, bádat a tvořit ve spolupráci s odborníky z Česka i celé Evropy a zároveň jim nabídnout kvalitní technické zázemí a odpovídající ubytování. Jejich činnost by se měla zaměřit na propojení technických a technologických oborů s výzkumem vesmíru a stratosféry.
„Náklady byly předběžně vyčísleny na přibližně 40 milionů korun. Nejvýznamnějším investorem má být Zlínský kraj, který je zřizovatelem hvězdárny,“ dodal mluvčí hvězdárny Josef Beneš.

Zdroj a foto vizualizace cebtra: Hvězdárna Valašské Meziříčí