Amatérští hudebníci si mohou v Kroměříži zahrát Krylovy písničky

07.02.2020 12:35

KROMĚŘÍŽ - Dům kultury v Kroměříži chystá 8. dubna program k uctění památky Karla Kryla. Jeho písně si v Klubu Starý pivovar budou moci zahrát a zazpívat amatérští zpěváci a hudebníci. Doplní je beseda s komentátorem Českého rozhlasu Ivanem Hoffmanem. „Bude připomínkou nedožitých šestasedmdesátých narozenin Karla Kryla, kroměřížského rodáka, básníka, hudebníka a zpěváka, které připadnou na 12. duben,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová. „Při této příležitosti se Dům kultury rozhodl pro netradiční poctu. V programu dostanou šanci ti, kteří Krylovy písničky nejenom rádi poslouchají, ale také je sami aktivně hrají,“ vysvětlil ředitel Domu kultury v Kroměříži Pavel Sedláček. Amatérští muzikanti, kteří si chtějí vyzkoušet účinkování na pódiu a zahrát si některou z Krylových písní, mají tři možnosti, jak se do projektu přihlásit a zúčastnit se ho.

Na adresu propagacedk.km@gmail.com mohou poslat do konce března buď nahrávku ve formátu  mp3, nebo na stejnou adresu dodat video (stačí z mobilního telefonu), anebo přijít do Domu kultury osobně a přihlásit se. „Mám ke Karlu Krylovi a jeho dílu – především básnickému - velmi pozitivní vztah,“ dodala Hebnarová. „Pravidelně navštěvuji jeho hrob na hřbitově u Břevnovského kláštera v Praze. K položení kytice za město Kroměříž jsem využila nedávnou pracovní cestu do Prahy. Ke svému překvapení a velkému potěšení jsem se u Krylova hrobu setkala s jeho první manželkou Evou, která mu byla po dva roky partnerkou, ale především múzou. Právě v době jejich manželství vznikly nejúžasnější milostné básně. S paní Evou jsme si daly kávu a báječně si popovídaly. Moc mě potěšilo, že při vzpomínkách na Kryla zdůraznila jeho celoživotní kladný vztah ke Kroměříži,“ doplnila Hebnarová.

Jako připomínka slavného rodáka vznikla v roce 2014 v Kroměříži v suterénu Klubu Starý pivovar v Prusinovského ulici Expozice Karla Kryla. Originální prostor s neopakovatelnou atmosférou vtáhne návštěvníky prostřednictvím písní i básní do myšlenek i srdce Karla Kryla.

Rudolf Maňas

Zdroj, foto: MěÚ Kroměříž, Šárka Kučerová