Adrenalinové klání Spartan Race kroměřížská radnice zakázat nemůže

24.07.2020 07:19

KROMĚŘÍŽ - Vedení kroměřížské radnice nemůže zrušit adrenalinové běžecké klání Spartan Race, které je plánováno na nadcházející víkend.
„S ohledem na zvyšující se počet lidí nakažených koronavirem v České republice bych chtěl, aby byl závod odložen na jiný termín. Pořádá ho ale soukromá firma, které město akci zrušit nemůže, takovou pravomoc nemáme. Je tak na pořadateli, aby splnil státem nařízené podmínky pro konání akcí, a na státních orgánech, aby v případě jejich neplnění zasáhly,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.
Představitelé města komunikovali i s Krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje. Podle hygieniků Kroměříž patří do zóny s nejnižším výskytem nákazy, a tak hygiena nyní nemá zákonné možnosti akci zakázat. Podle starosty není legální cesta, jak Spartan Race nepovolit.
„Kvůli aktuální situaci by bylo zodpovědné akci zrušit a nenadřazovat byznys soukromé firmy nad zdraví účastníků a obyvatel Kroměříže. Chtěl bych apelovat na občany, ať raději na závod nechodí ani jako diváci, aby eliminovali riziko. Také provozovatelé hotelů a restaurací by měli zvážit, zda jim vyšší tržby o jednom víkendu vynahradí případné ztráty, které by mohla přinést případná opatření po zavlečení nákazy do města,“ vzkázal starosta Němec.
Vedení města podle něj vnímá četné připomínky obyvatel, kteří vyjadřují znepokojení například na sociálních sítích. „Faktem je, že se mnou pořadatelé komunikovali jen v závěru loňského roku, kdy byli na schůzce na radnici a probírali jsme konání závodu v červnovém termínu. Ten byl zrušen a o červencovém termínu se mnou nikdo nejednal,“ doplnil starosta.
„Závody se uskuteční 25. a 26. července, za oba dny by se jich podle pořadatele mělo zúčastnit celkem přes 6000 lidí. Pořadatelé omezí počet souběžně startujících na 50 místo obvyklých 250. Závodníkům budou měřit teplotu, sami budou mít roušky a rukavice,“ sdělil tuiswkový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
Velké náměstí bude rozděleno do pěti sektorů, v žádném podle Vondráška nebude více než tisíc lidí. U každého vchodu bude stojan s desinfekcí. Desinfekce bude také u každé z více než dvaceti překážek na trati. Pořadatelé z bezpečnostních důvodů zrušili veškerý catering a také šatny a sprchy. K dispozici budou pouze mobilní toalety. Trasu vymezí asi 2,5 kilometru objednaných zábran, které oddělí diváky od startujících.
Vlastimil Langer
Zdroj: Měú Kroměříž
Ilustrační foto: Archiv KNZ