14|15 Baťův institut nabídne o Velikonocích zábavný program pro malé i velké návštěvníky

13.04.2019 10:45

ZLÍN - Také o velikonočním čase je ve 14|15 Baťově institutu připraven zajímavý program pro děti i dospělé. Kromě aktuálních výstav nabízí muzeum, galerie i knihovna řadu příležitostí, jak si největší svátky jara připomenout.

„Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně představí prostřednictvím panelové výstavy Vajíčko malované, z lásky darované období tzv. pašijového týdne, základní typy kraslic na Moravě a lidové zvykosloví, jak ho ve svém díle zaznamenal národopisec, jazykovědec a pedagog František Bartoš. Součástí výstavy je i kolekce kraslic zdobených různými technikami ze sbírky Pavla Poulíčka. Výstava je k vidění ve stálé expozici věnované této významné zlínské osobnosti v 5. podlaží budovy 14 do 5. května,“ informovala PR manažerka institutu Alena Babicová.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně přichystala pro děti v úterý 16. dubna od 14 do 16 hodin velikonoční dílnu Jaro ťuká na dveře, kdopak mu je otevře plnou jarního tvoření, ve kterých si každý malý návštěvník vyrobí jarní „bambuláčky“ – veselá zvířátka z vlny. Pro čtenáře je připravena rovněž půjčovací výstavka knih s velikonoční tematikou ve 4. podlaží knihovny.

Pracovníci oddělení muzejní pedagogiky si pro děti a jejich rodiče na Zelený čtvrtek 18. dubna připravili tvořivý program s dílnou Mrskačka, mrskačka, běda tom, kdo nemá korbáčka. „Ten nabídne ukázky pletení tatarů, zdobení kraslic slámou, glavírováním či batikou, pečení velikonočních jidášů či výrobu ozdob z vizovického pečiva,“ pozvala na akci Silvie Lečíkova z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Pro základní školy je v nabídce na objednávku do 17. dubna také edukační program muzea o velikonočních zvycích na zlínském panství Přidajte nám vajíčko, milá matičko! Další dílna pro základní školy Červené modré ořeší, koho to vajíčko potěší? v úterý 16. dubna nabídne předvádění různých technik zdobení kraslic a povídaní o tom, jaká vajíčka dostávali malí koledníci a jaká zamilovaní mládenci. Rezervace míst na e-mailu: objednávky.skoly@seznam.cz nebo telefonicky na 573 032 319-321.

Také v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně se bude tradiční Sobotní výtvarná dílna, připadající na Bílou sobotu 20. dubna od 14 hodin, věnovat velikonočnímu tvoření.

Galerii a muzeum mohou lidé o Velikonocích navštívit každý den s výjimkou Velikonočního pondělí 22. dubna, kdy bude uzavřeno celé krajské kulturně vzdělávací centrum 14|15 Baťův institut. Knihovna bude mít zavřeno také ve státní svátek 19. dubna.

Více informací naleznete na www.14-15.cz a webech muzea, galerie a knihovny.

Vlastimil Langer

Foto: MJVM