NAŠE ZPRÁVY: Ivana Zemanová předala hospicu automobil

20.07.2015 16:13

ZLÍN - Osobní vůz Škoda Fabia v hodnotě 350 tisíc korun do ročního bezplatného užívání předala dnes ve Zlíně manželka prezidenta republiky paní Ivana Zemanová zakladatelce Mobilního hospice Ondrášek z Ostravy Sylvě Vartové a ředitelce hospice Bronislavě Husovské. Nadační fond Ivany Zemanové zvolil tento hospic proto, že dlouhodobě pomáhá svým klientům a jejich rodinám důstojně zvládnout poslední fázi života v domácím prostředí, v kruhu rodiny.
Společnost Škoda Auto věnovala do tomboly v rámci Reprezentačního plesu prezidenta republiky, který se konal v březnu na Pražském hradě, roční bezplatný pronájem vozu Škoda Fabia. Výherce věnoval cenu Nadačnímu fondu Ivany Zemanové s tím, aby sama rozhodla o smysluplném využití.
„S prací hospice jsem se seznámila při návštěvě Moravskoslezského kraje. Moc na mě zapůsobila zejména péče o děti, zvláště o nevyléčitelně nemocné dětské pacienty a o to je jejich práce těžší a záslužnější. Hospic  působí na celém území Moravskoslezského kraje a v přilehlém okolí. Automobil je důležitým nástrojem k cestám za potřebnými, protože pomoc poskytuje Ondrášek především v rodinách po celém kraji. Myslím, že volba byla naprosto jednoznačná. Jsem ráda, že jsem mohla předat dar a podpořit dobrou věc,“ sdělila Ivana Zemanová.
O nabídce půjčení auta se vedení hospicu dozvědělo telefonicky z prezidentské kanceláře. „Zavolali nám, zda máme o auto zájem. Byli jsme totiž předtím na obědě s paní Zemanovou a tenkrát nám slíbila, že nám nějakým způsobem pomůže. Bylo to velké překvapení, opravdu jsem si nebyla jistá, že je to prezidentská kancelář. Ale skutečnost byla příjemná,“ vyjádřila své pocity Sylva Vávrová. Pro ni bylo založení hospice doslova srdeční záležitostí. K rozhodnutí ji přivedla smrt jejího sedmnáctiletého syna, který trpěl nevyléčitelnou nemocí. „Osm let jsme pečovali o dospělé a před dvěma lety jsme se rozhodli pomáhat dětem,“ svěřila se Vávrová.
"V současné době pečujeme o patnáct dospělých a třináct dětských pacientů. Děti většinou nejsou onkologicky nemocné, za rok jich máme asi tři s onkologickou diagnózou, zato u dospělých je to přes 90 procent. U dětí se staráme především o klienty s vrozenými vadami, které si po porodu maminky berou domů. Pak jsou to ještě děti s metabolickými vadami, které omezují jejich věk dožití, nebo děti s těžkými onemocněními mozkovou obrnou spojené s těžkými záchvaty a epilepsií,“ přiblížila činnost hospice ředitelka Bronislava Husovská.
Hospic nyní disponuje čtyřmi vozidly, ale podle ředitelky Husovské dvě auta jsou již nevyhovující. Proto nový vůz, byť jen na jeden rok, s radostí vítá. „Rozšířili jsme tým o dětské lékaře a sestřičky a auta nám chybějí. Potřebovali bychom ještě dvě a doufáme, že během roku se nám podaří oslovit nějakou nadaci, abychom získali peníze a mohli si je koupit,“ dodala ředitelka.
1. Ivana Zemanová druhá zprava. 2. foto. Ředitelka Bronislava Husovská (vlevo) při podpisu smlouvy s Ivanou Zemanovou. 3. foto. Po podpisu smlouvy před novým automobilem. Text a foto k článku: Vlastimil Langer