Zlínský kraj přispěje na činnost domovníků v romských lokalitách

20.01.2017 07:21

ZLÍNSKÝ KRAJ – Částkou 800 tisíc korun podpoří v letošním roce Zlínský kraj činnost domovníků ve vybraných romských lokalitách ve Zlínském kraji. „Peníze pro tento účel od kraje obdrží nezisková organizace ARGO, Společnost dobré vůle Zlín. Spoečnost realizuje terénní program v romské menšině žijící ve Zlínském kraji a před sedmi lety k této aktivitě přidala koordinaci činnosti domovníků v romských lokalitách,“ sdělila krajská tisková mluvčí Renata Janečková.
„Projekt domovnictví je jednou z aktivit, které již několik let podporují vzájemný respekt obyvatelstva a čistotu i pořádek ve vymezených lokalitách. Na pozici domovníků jsou zaměstnáni romští občané, působící zároveň jako prostředníci mezi Romy a ostatními občany. Kladně tuto činnost hodnotí i níže uvedená města, neboť je prospěšná jak Romům, tak obyvatelům daného území. Mimo jiné i zvyšuje zaměstnanost u romské populace,“ uvedla radní Zlínského kraje pro sociální oblast Michaela Blahová.
Mezi hlavní činnosti domovníků patří udržování čistoty okolo popelnic, bytových domů i ve společných prostorách domů, odklízení sněhu v zimním období, udržování čistoty na hřištích a dohled nad dobrými sousedskými vztahy.
Domovnictví by letos mělo fungovat v pěti městech Zlínského kraje, a to v Holešově, Bystřici pod Hostýnem, Kroměříži v Uherském Brodě po jednom pracovníkovi, ve Valašském Meziříčí to budou tři pracovníci.
Text a ilustrační foto: Vlastimil Langer