Zlín vzpomene na válečné veterány

10.11.2016 17:29

ZLÍN – Město zve občany k uctění památky padlých hrdinů všech válek. Slavnostní shromáždění u příležitosti Dne válečných veteránů se koná v pátek 11. listopadu v 11 hodin u Památníku hrdinů v parku Komenského.
„Shromáždění organizuje primátor města Zlína Miroslav Adámek ve spolupráci s ředitelem Krajského vojenského velitelství Zlín plukovníkem Radkem Hennerem. Den věnovaný památce válečných veteránů se slaví každého 11. listopadu celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 se tento významný den připomíná i v České republice,“ sdělil tiskový mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.
Mluvčí připomeniu, že 11. listopadu 1918 v 11 hodin bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancozského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny krvavé boje první světové války. O jedenáct minut později zazněla poslední symbolická salva. Tradice oslav konce první světové války se začala rodit již při prvním výročí dne příměří. Oficiálním svátkem je od roku 1926.
Symbolem tohoto dne se stal vlčí mák, který má připomínat zmařené životy ve válkách a konfliktech. V některých státech si lidé jako vzpomínku na padlé vojáky dávají do klopy květ vlčího máku z papíru.
Text a ilustrační foto: Vlastimil Langer