Vyhoštění čeká cizince, kteří pracovali na Zlínsku nelegálně

25.01.2017 09:57

ZLÍNSKÝ KRAJ – Vyhoštění z území členských států Evropské unie až na pěr let čeká sedmnáct Ukrajinců.  „Uplynulý týden zahájili policisté z odboru cizinecké policie řízení o jejich správním vyhoštění. Pracovali ve firmě v Kroměříži bez platného povolení k zaměstnání,“ uvedla v úterý 24. ledna policejní mluvčí Lenka Javorková.
Nelegálně pracující cizince zjistili policisté v jedné kroměřížské firmě koncem minulého týdne během kontroly zaměřené na legální zaměstnávání cizinců. „Na začátku kontroly dostali policisté od manažera firmy informaci, že v podniku pracuje 17 cizinců, z nichž někteří jsou zrovna v práci, a další se nacházejí v penzionu, kde jsou ubytovaní, jelikož mají volno. Všichni kontrolovaní cizinci předložili platné cestovní doklady Ukrajiny, kde měli víza do Polska, která je opravňovala k pobytu na území ČR na 90 dnů během období 180 dnů,“ řekla policejní mluvčí.
Ani jeden z kontrolovaných mužů a žen však nepředložil policistům platné povolení k zaměstnání Úřadu práce České republiky ani žádné další dokumenty, které by prokazovaly oprávněnost výkonu zaměstnání v České republice. Policisté zjistili, že cizinci pracovali v kroměřížské firmě pro slovenskou agenturu nelegálně od poloviny loňského prosince.  
„Sedmnáct mužů a žen ve věku od 26 do 52 let policisté z cizinecké policie na místě zajistili a eskortovali na policejní služebny, kde jim zajistili tlumočníka a zahájili s nimi řízení o správním vyhoštění,“ dodala Lenka Javorková.
Skutečnosti, které policisté v souvislosti s výkonem práce cizinců zjistili, oznámí Státnímu úřadu inspekce práce. Ten si udělá další opatření související s nelegálním zaměstnáváním cizinců, které je v současné době negativním trendem a rovněž bude řešit postih těch, kteří výkon práce cizincům umožnili.
Vlastimil Langer
Kontrola v ubytovně. Foto: Policie ČR