Vítězové jarmekových soutěží převzali ceny

09.12.2016 08:52

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Letos v pěti tradičních a dvou speciálních disciplínách věnovaných jarmekovému jubileu soutěžily desítky výrobků, vzorků nebo výpěstků. Autoři nejlepších z nich převzali glejty a odměny na slavnostním setkání v úterý 6. prosince v sále Staré radnice.
„Rádi bychom poděkovali dětem i dospělým, že nám svou účastí v soutěžích pomáhají dělat jarmek pestřejší a že také přispívají k tomu, aby se lidové tradice našeho kraje nevytratily a nezapomenuly.  Spolu se soutěžemi se mezi lidi dostávají recepty na dobré zelí, na pány z kynutého těsta i na domácí chleba, a to je moc dobře,“ uvedla za pořadatele Eva Sáblíková.
Jednou ze stěžejních jarmekových soutěží je O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta. Letos návštěvníci jako nejpěknější výrobek vyhodnotili pána od Boženy Viceníkové z Rudimova. Druhé místo patřilo Zdence Mlčouškové a třetí Jarmile Šarátkové, obě pekařky jsou z Valašských Klobouk.
Soutěž O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka se díky účasti škol rozdělila na dvě kategorie, z nichž mezi školami se svým vzorkem zvítězil Kroužek mladých badatelů z Envicentra ve Vysokém Poli, druhé místo patřilo Mateřské škole ve Vysokém Poli a na třetí příčce skončila Školní družina Valašské Klobouky. V kategorii pro veřejnost si prvenství odnesl Václav Šerý z Valašských Klobouk, stříbrnou příčku vybojovala Radka Brtišová a bronz obdržela Hana Tarabusová.
O najlepší chleba na Valašském mikulášském jarmeku soutěžilo celkem třináct bochníků. Ten vítězný přitom upekla Růžena Šerá z Valašských Klobouk, druhé místo porota udělila chlebu od Marty Strnkové z Brumova – Bylnice a místo třetí putovalo k Jitce Švirákové ze Zlína.
V soutěži O najpěknější jabúčko krajovej či starej sorty uspěla Baumannova reneta od Jana Fojtů z Valašských Klobouk, druhé nejpěknější jablíčko bylo Matčino od Petra Kořenka z Vlachovy Lhoty a třetici uzavřela Jadernička moravská od Josefa Masaře z Poteče.
V soutěži O najpěknějšího strašáka do zelí u poroty vyhrál ten od dětí ze Školní družiny Valašské Klobouky. Druhé místo patřilo výrobku žáků Komunitní školy Kosenka a třetí příčku si zasloužil strašák od dětí z Kroužku mladých badatelů z Envicentra ve Vysokém Poli.
O najpěknější betlém na Valašském mikulášském jarmeku se ucházelo 32 výrobků. Mezi třídami mateřské školy a lesní školky zvítězil betlém dětí z Hvězdiček. V kategorii prvních tříd uspěl výrobek Komunitní školy Kosenka, mezi druhými a třetími třídami pak betlém třídy 3. A. V kategorii nejstarších dětí ze čtvrtých a pátých tříd vzešel vítězný betlém od žáků 4. B.
Už v sobotu při jarmeku byla vyhodnocena soutěž O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová. Vítězná pocházela z Vlachovy Lhoty, druhou nejlepší vypálili ve Štítné nad Vláří a třetí místo putovalo na Slovensko do obce Lednica.
Vlastimil Langer
Růžena Šerá z Valašských Klobouk upekla vítězný chleba. Petr Kořenek z Vlachovy Lhoty přebírá ocenění za druhé nejpěknější jablko. Foto: www.valasskeklobouky.cz