Ve zlínském muzeu vyvrcholí na konci ledna hned tři výstavy

21.01.2017 11:46

ZLÍN - Už jen několik dní mohou lidé navštívit v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně tři jedinečné výstavy. Návštěvníci tak mají poslední šanci vidět unikátní krásu propojeného světa hmyzu a nerostů, připomenout si sváteční atmosféru Vánoc či poznat proměny hradu v Malenovicích. Výstavy Létající drahokamy, Vánoční ozdoby – od minulosti do současnosti a Hrad Malenovice jsou návštěvníkům 14|15 BAŤOVA INSTITUTU přístupné už jen do 29. ledna. Výstava s názvem Létající drahokamy originálním způsobem představuje zdánlivě nesourodé kombinace tvořené vypreparovanými exempláři hmyzu a zástupci z říše nerostů či hornin. Jednotícím principem výběru je vždy estetický dojem. Struktury na povrchu a zabarvení hmyzích těl totiž připomínají některé horniny. Na křídlech motýlů můžeme spatřit podobné obrazce, jaké jsou typické pro určitý druh minerálu, nebo obdivovat krovky mnoha vystavených brouků, které vypadají jako by byly vytepané z ryzího zlata. „Některé přírodní národy odedávna používají hmyz nebo části jejich tělíček k výrobě ozdob, koneckonců i současní módní designéři neváhají aplikovat tento materiál i vzory při návrhu šperků,“ uvedl kurátor výstavy RNDr. Dušan Trávníček z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Návštěvníci se mohou těšit na brouky a motýly nejenom z Česka ale z nejrůznějších zemí celého světa, jako je například Brazílie, Indonésie, Malajsie či Austrálie. Pestrá sbírka je připravená také z minerálů a hornin.
V rámci doprovodného programu je na sobotu 21. ledna připravena tvořivá dílna, kde si děti po vzoru vystavených předmětů mohou zhotovit vlastní létající drahokam. Dílna je vhodná pro děti ve věku od  pěti do třinácti let. Více informací najdou návštěvníci na www.muzeum-zlin.cz.
Připomenout kouzlo Vánoc si mohou návštěvníci s výstavou Vánoční ozdoby - od minulosti do současnosti. „Výstava je založena na ukázkách zdobení stromečků různými typy ozdob. Jde především o skleněné ozdoby z nabídky Galerie Mariette z Vizovic, doplněné ozdobami z 50. až 80. let 20. století ze sbírek muzea,“ uvedla kurátorka výstavy PhDr. Magdalena Preiningerová z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Výstava  je doplněna několika historickými ručně vyrobenými betlémy a ukázkami originálních vánočních květinových vazeb. Návštěvníci si mohou také prohlédnout unikátní vánoční ozdoby a betlémy ze sbírky sběratele a opraváře hraček Michala Widenského z Muzea technických hraček. Vystavený je netradiční gumový betlém a ozdoby na stromeček z produkce firmy Baťa z období 1937 – 1948. Dalšími unikáty, které obohatily výstavu, jsou vatové ozdoby z období 1885 – 1900 a chlebový betlém.
Výstava Hrad Malenovice přibližuje proměnu hradu od počátku jeho výstavby ve 14. století do současnosti prostřednictvím starých pohlednic, fotografií a kreseb. Výstava je doplněna archeologickými nálezy a přírodovědnými exponáty.
Více informací k výstavám naleznete na www.14-15.cz.
Alena Babicová, PR manažerka 14|15 Baťův institut, p. o.
Foto: Archiv 14|15 BAŤOVA INSTITUTU