Ve Valašském Meziříčí byly uděleny ceny třem významným osobnostem

23.01.2017 10:03

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Tři meziříčské osobnosti získaly významná městská ocenění. Cenu města Valašské Meziříčí převzala zástupkyně ředitele meziříčské Charity Naděžda Gilarová a trenérská legenda Jan Kocián. Cenu starosty města Valašské Meziříčí obdržel známý chirurg Ladislav Březina. Ocenění předal starosta města Bc. Robert Stržínek (ANO) společně s místostarosty Ing. Josefem Vrátníkem (BEZPP) a PaedDr. Yvonou Wojaczkovou (ANO). 

„Všichni tři ocenění mají jedno společné. Svým životem a zejména svou prací jsou silně spojení s naším městem. Ve svém životě nemyslí pouze na sebe, ale dávají svůj um ve prospěch jiných lidí. Proto jim chci jménem svým i jménem občanů Valašského Meziříčí poděkovat,“ uvedl starosta města Bc. Robert Stržínek (ANO).   

Cena města Valašské Meziříčí za dlouholetou práci v sociální oblasti:  

Bc. Naděžda Gilarová - dáma s velkým srdcem, která je ochotná věnovat svůj čas potřebným. Velmi aktivní žena, která hledá cesty, jak zviditelnit nelehkou úlohu sociálních pracovníků ve společnosti a podpořit význam sociálních služeb. Působí v meziříčské Charitě jako zástupkyně ředitele. Pomáhá s tvorbou metodiky a předává své dlouholeté zkušenosti kolegům. Neváhá pomáhat ani během svých dnů volna, když se například angažuje jako dobrovolník a pomáhá uprchlíkům na slovinsko - chorvatské hranici.

„Moc si ceny města vážím, ale na druhou stranu mám prostě pocit, že žiju obyčejný život. Cenu bych chtěla věnovat všem svým spolupracovníkům, protože si myslím, že právě oni tvoří ten úžasný kolektiv, bez kterého bych svou práci nemohla dělat,“ sdělila Naděžda Gilarová.    

Cena města Valašské Meziříčí za celoživotní zásluhy v oblasti sportu:

PaedDr. Jan Kocián - trenérská legenda, která se stala na Valašsku pojmem. Je zakladatelem a emeritním ředitelem legendárního výškařského závodu Valašská laťka, na který se sjíždějí ti nejlepší skokani od nás i ze zahraničí. Od roku 1971 učil na základní škole Masarykova, zakládá atletický kroužek a o rok později se také stává trenérem Tělovýchovné jednoty. Silná generace mladých meziříčských atletů narozených v šedesátých letech vybojovala pod jeho vedením na mistrovství republiky více než 50 medailí, z toho 9 zlatých a sedm jeho svěřenců se dostalo do reprezentace. Vytvořili také tři rekordy ve skoku vysokém.

Jak se dá skloubit pracovní kariéra učitele a trenéra atletiky? „Musí tomu člověk propadnout. Už na gymnáziu mě pro to zlanařil perfektní tělocvikář profesor Šimurda a kvůli němu jsem šel také na vysokou školu do Olomouce studovat tělocvik. Závodil jsem v národní lize za Lokomotivu Olomouc. Skloubit kariéru učitele a trenéra šlo lehce, protože jsem to měl rád,“ odpověděl s úsměvem Jan Kocián.

Cena starosty Valašské Meziříčí v oblasti zdravotnictví: 

MUDr. Ladislav Březina - známý chirurg, jeden ze zakladatelů bývalé úspěšné kliniky ve Valašském Meziříčí a dlouholetý lékař valašskomeziříčských hokejistů. Pracuje na chirurgii nemocnice a stává se na více než 4 roky primářem. V roce 1992 zakládá společně s kolegy kliniku Area Medica, která se stává prestižním zdravotnickým zařízením v regionu. V roce 2010 však činnost na klinice ukončuje a vrací se zpět do valašskomeziříčské nemocnice, kde působí dosud. Svůj bohatý život spojil Ladislav Březina i se sportem. Před pár dny oslavil významné životní jubileum 80 let.

„Byl jsem velice překvapen, když jsem zjistil, že jsem byl vybrán. Je to něco fantastického, dostat takovou odměnu od města. Ve Valašském Meziříčí jsem už 30 let a stal se ze mě patriot,“ řekl s dojetím držitel ceny starosty Ladislav Březina.

Slavnostní atmosféře přispělo vystoupení mladých umělců PRAGUE CELLO QUARTET. Akci moderoval Radek Erben.

Vlastimil Langer
Foto: www.valasskeotrokovice.cz