Urologové v KNTB operují zhoubné nádory prostaty laparoskopicky

18.12.2016 11:26

ZLÍN – Od letošního listopadu operují urologové zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), zhoubné nádory prostaty laparoskopicky. „K dnešnímu dni touto metodou odoperovali čtyři pacienty, na leden příštího roku už mají objednaných dalších osm. Výhodou proti běžné otevřené radikální prostatektomii je šetrnější způsob pro pacienta a kratší doba hospitalizace a rekonvalescence. Kromě toho nemusejí být pacienti ze Zlínského kraje laparoskopickou metodou operováni na jiných pracovištích,“ informovala tisková mluvčí nemocnice Karla Havlíková.
„Počet pacientů se zhoubným nádorem prostaty narůstá a mnozí se sami na možnost laparoskopické operace v našem oddělení ptali. Proto jsme po stabilizaci personální situace tuto metodu začali využívat také u nás. Otevřenou radikální prostatektomii provádíme více jak 12 let,“ sdělil primář urologického oddělení KNTB Jaroslav Hynčica.    
Novou metodou operace zhoubných nádorů prostaty tak urologické oddělení rozšířilo portfolio laparoskopických operací. V roce 2015 totiž začali urologové KNTB provádět laparoskopické nefrektomie – odstranění ledvin pro různá onemocnění, nejčastěji pro zhoubná onemocnění ledvin.
„Zatímco v loňském roce jsme laparoskopicky provedli deset operací ledvin, v letošním roce se už blížíme číslu padesát. Výhodou je opět kratší doba hospitalizace a méně invazivní výkon,“ řekl primář.
Ročně projde urologickými ambulancemi KNTB okolo 25 tisíc pacientů. Z nich je operováno v celém portfoliu operací, jež zdejší lékaři provádějí, kolem 3500 pacientů.
„Řešíme kompletně léčbu močových kamenů - téměř ve všech případech neoperační technikou, tedy endoskopicky. Přístrojově jsme k tomu vybaveni jako jediní ve Zlínském kraji, včetně stacionárního přístroje Medilit na mimotělní drcení močových kamenů rázovou vlnou. Kompletně řešíme také nádorová onemocnění ledvin, močovodů, močového měchýře - včetně náhrad močového měchýře střevem, prostaty a varlat, a to v součinnosti s onkologií. Dle charakteru nemoci provádíme operace otevřené, endoskopické i laparoskopické,“ přiblížil primář Hynčica činnost svého oddělení.
Text a ilustrační foto: Vlastimil Langer