U NÁS NA SLOVÁCKU

19.09.2015 08:11

Jiří Jilík (1945), někdejší šéfredaktor Slováckých novin v Uh. Hradišti a dlouholetý člen Syndikátu novinářů ČR je znám čtenářům jako autor literatury faktu (Záhadná jízda králů, Žítkovské čarování, Olšava ví svoje). Nedávno vydalo nakladatelství GRADA jeho novou knížku U nás na Slovácku. Ta se ovšem žánru literatury faktu vymyká, neboť jde o beletrii a humoristickou k tomu. S humorným nadhledem autor zachycuje slováckou vesnici v období 70. let minulého století. Líčí „patálie na cestě k lepším zítřkům“ a mnohé figurky, které byly jejich aktéry, ať jde o vesnické funkcionáře, předsedu MNV Rybníka, předsedu JZD Hrábka, ředitele školy Švandu, a předsedu partaje Ananas, nebo o místní sousedy a vinaře, díky jejichž konzervatismu se „cesta k lepšímu příští“, propagovaná těmi prvními, zpravidla míjí účinkem. Předobrazem zdravé společnosti je autorovi skupina kamarádů, školáků, hybatelů četných humorných epizod. Podobnost hlavní dějové linie s rodinným filmem Pětka s hvězdičkou z 80. let není náhodná; autor, který byl scénáristou snímku, se k námětu po letech vrátil v této laskavé satiře.
Vydalo nakladatelství GRADA PUBLISHING Praha.