POLICIE, HASIČI: Tři hasiče zranil při řezání stromu blesk

16.08.2015 11:08

ZLÍNSKO - Všechny jednotky hasičů ve Zlínském kraji se podílely v sobotu ve večerních hodinách a až do nočních a ranních hodin v neděli na odstranění následků bouřky a přívalového deště.  Tři dobrovolné hasiče zasáhl blesk a záchranná služba je odvezla do nemocnice.
„Hasiči evidují 52 událostí spojených s následky sobotní bouřky. Všechny události byly hlášeny v sobotu od 17.29 hodin do 23.47 hodin. Po období sucha nám bouřka ukázala, co dokáže příroda, když zem bičovaly provazce vody, které zvedly hladiny místních potoků a nebe bylo protkáno množstvím blesků,“ popsal sobotní večer Roman Žemlička z HZS Zlínského kraje
V 34 případech šlo o spadlé větve a stromy, které blokovaly nebo omezovaly provoz na silnicích. Ve Vizovicích, na silnici směr na Loučku, byli při řezání stromu zasaženi bleskem tři dobrovolní hasiči z obce Vizovice. Sanitka po ošetření odvezla dva hasiče do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Třetí hasič sice pokračoval dál ve své práci, ale protože se u něj později projevily příznaky nevolnosti, putoval i on na pohotovost do Zlína.
„Osmkrát vyjížděli hasiči k čerpání vody nebo k pročištění kanálů. Šest výjezdů bylo k zabezpečení poškozených střech. Nejvíce zde byla poškozena firma ve Vsetíně a bytový dům v Otrokovicích. Ve Vsetíně se majitel podílel na zabezpečení střechy o ploše asi 1250 metrů čtverečních, kdy si sám obstaral plachty a desky na provizorní zakrytí střechy. V Otrokovicích střechu poškodily dva vysoké zděné komíny. Jeden z nich se okamžitě zřítil k zemi, druhý však zůstal zablokovaný na sedlové střeše. Torzo komína se podařilo hasičům odstranit za pomoci automobilové plošiny. Střechu provizorně zabezpečili plachtami, které obstarali hasiči města Otrokovice,“ pokračoval Roman Žemlička.
Kuriózní případ poškození střechy a sousedních rodinného domu se stal opět v Otrokovicích, místní část Kvítkovice. „Na zahradě za rodinným domem stála nepřipevněná trampolína. Při náporu větru se vznesla do vzduchu, poškodila střechu rodinného domu, přeletěla přes silnici a jako žiletka se zařízla do oken sousedního rodinného domu. Při této události naštěstí nebyl nikdo zraněn,“ řek Žemlička.
Ve čtyřech případech spadlé stromy poškodily elektrické nadzemní vedení. Poruchy na vedení byly řešeny s pohotovostní službou rozvodných závodů.
Do celkových událostí nebyly započítány dva plané poplachy v Otrokovicích a v Kroměříži a jeden požár přístřešku po úderu blesku v Záhorovicích v okresu Uherské Hradiště.
Foto: HZS Zlínského kraje