Slovácko v tradici aneb „tradiční rukodělná výroba v současnosti“

11.11.2016 17:45

Sedmý ročník VII. Přehlídky Slovácko v tradici představí v sobotu 12. listopadu nositele ochranné známky Tradiční výrobek Slovácka. V Redutě v Uherském Hradišti se od 9 hodin představí většina z 68 výrobců, atmosféru dokreslí svatomartinská vína a slovácké speciality, to vše s bohatým kulturním programem.
Výrobky z tradičních materiálů je možné si nejen zakoupit, ale i zkusit si je vyrobit pod odborným a laskavým dohledem mistrů řemesel. Přímo před očima návštěvníků se zde pod šikovnýma rukama rodí panenky a panáčci z kukuřičného šustí, ošatky, koše a košíky, dřevěné formy, struhadla, misky, keramika, tkaniny. Do tajů techniky batikovaných, zelových, škrabaných či oplétaných kraslic zasvětí zručné malérečky. Ani na kroje, obuv, opasky a další krojové součásti nezapomínáme. Šikovní ševci, švadlenky či vyšívačky vám vezmou míru přímo na místě. V dopoledních hodinách budou výrobcům, kterým byla ochranná známka udělena v letošním roce, slavnostně předány certifikáty.
Odpoledne se představí finalistky Tváře Dobrého dne v modrotiskových šatech od Mirky Psotkové, na ně pak naváže Dagmar Benešová z vlastním tvůrčím počinem - dílnou modrotiskových vzorů a šatů.
Tradici Slovácka v té bytelné podobě již tradičně budou dokreslovat kulinární speciality od vdolečků přes patenty, třísky, povidla, chléb, koláče, perníčky, nudle. Pokračovat můžeme vinnými mošty, sušeným ovocem a uzeninami, svatomartinský čas dokresluje nabídka svatomartinských vín.
Dopolední kulturní program je věnován dětem z CM Dolinka ZUŠ Staré Město a DFS Dolinečka I, v odpoledních hodinách se pak představí CM Hradišťánek, CM ZUŠ Husličky a písničky a DFS Hradišťánek z Uherského Hradiště.
Akce je podporována Nadací Synot, Fondem Zlínského kraje – sekce KULTURA 2016, Fondem cestovního ruchu Města Uherské Hradiště, Regionem Slovácko a zájmovým spolkem Tradiční výrobek Slovácka, z. s. ve spolupráci se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti a Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici.
Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.