Slovácké divadlo uvádí premiéru inscenace Králova řeč

23.01.2017 12:45

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Slovácké divadlo připravuje na poslední lednovou sobotu už druhou letošní premiéru. Tým režiséra Igora Stránského se pustil do inscenace slavné Královy řeči. „Jde o jeden z nejsilnějších textů, jaké jsem v posledních letech držel v ruce,“ říká režisér.
„Strhující vyprávění o překonávání osobní lidské slabosti představuje jeden z nejcitlivějších momentů moderních brtiských dějin,“ tvrdí dramaturgyně Markéta Špetíková o Králově řeči, jejíž fenomén zasáhl takřka celý svět po uvedení stejnojmenného filmu a zejména po jeho ocenění čtyřmi Oscary. „Do té doby neměla veřejnost o řečové vadě britského krále Jiřího VI. a o zásluhách logopeda Lionela Loguea na jejím odstranění ani ponětí. Příběh napsal americko-australský scenárista David Seidler na motivy vzpomínek svérázného královského logopeda, dokončena a zveřejněna však kvůli zákazu královny matky mohla být až po její smrti v roce 2002,“ dodává zajímavost dramaturgyně.
Igor Stránský, jenž pro uherskohradišťské divadlo připravil celou řadu divácky úspěšných titulů, přiznává, že na realizaci čekal čtyři roky. „Potřeboval jsem, aby ve mně text dozrál. Neinscenuji jej jako historickou hru. Jde především o výrazný lidský příběh dvou osobností, společensky od sebe značně vzdálených, které k sobě nalézají osobitou cestu. A díky tomu může každý divák poznat svoji třináctou komnatu,“ dodává režisér.
Hlavní role ve slovácké divadelní novince vytvoří Pavel Hromádka (Bertie, vévoda z Yorku) a Pavel Majkus (australský logoped Lionel Logue). Oba herci absolvovali důkladnou přípravu, a to jak teoretickou, tak i praktickou v podobě návštěvy specialisty na vady řeči. „Navštívili jsme logopeda Mgr. Dezorta a jeho klienty. Všichni nám svou upřímností hodně v začátku zkoušení pomohli. Teď už třeba vím, jak vadí, když koktajícím lidem někdo začne v dobré víře věty dopovídat, místo aby počkal a dal jim čas,” říká Pavel Majkus.
„Autorem scény k uherskohradišťské Králově řeči je Jaroslav Milfajt, kostýmy navrhla Marie Jirásková, hudbu napsal Martin Štědroň. Premiéra proběhne poslední lednovou sobotu v 19.00 hodin,” doplnil mluvčí divadla Josef Kubáník.
Vlastimil Langer
Pavel Majkus, Pavel Hromádka v Králově řeci, foto Marek Malůšek