Slovácké divadlo představí jako první v Česku americký muzikál Hra o pyžama

02.11.2016 09:40

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - V sobotu 5. listopadu představí uherskohradišťské Slovácké divadlo publiku jako první v Česku novinku s názvem Hra o pyžama. „Prostředí, v němž se tento proslulý americký crazy muzikál odehrává, je poněkud netradiční – je jím totiž továrna na pyžama, kde se schyluje ke stávce,“ řekl dramaturg Jan Šotkovský, jenž titul pro slovácké divadelníky objevil.
„Měl jsem o jeho existenci matné povědomí, ale opravdu jsem se s ním seznámil v červnu 2014 v Londýně, kde jsem viděl jeho vynikající inscenaci v režii Richarda Eyrea. Pak už jsem jej doporučil řediteli Slováckého divadla Michalu Zetelovi,“ prozradil cestu dramaturg. „Zdálo se mi, že má dobrý činoherní základ na to, aby jej uvedlo divadlo, které se nespecializuje jen na muzikály. A že je natolik vtipný a chytrý, že by se obešel i bez spousty ‚velkomuzikálového‘ pozlátka,“ dodal Jan Šotkovský s tím, že jde o jedno ze zásadních děl velké éry klasických muzikálů čtyřicátých a padesátých let. „Dočkalo se nejen filmové verze, ale v posledních letech i mimořádně úspěšného návratu na newyorskou Broadway (2006 – cena Tony za nejlepší muzikálový revival) i londýnský West End (2013),“ uzavřel zajímavosti k novince.
Coby režisér se slováckým divákům poprvé představí Mikoláš Tyc, jenž do hlavních rolí obsadil všechny muzikálové hvězdy hradišťského souboru, tedy držitele Thálie Tomáše Šulaje, Jiřího Hejcmana, Petra Čagánka, Terezu Hrabalovou, ale také Kristýnu Daňhelovou, která se představí v alternaci s Alžbětou Kynclovou a další. „Pěvecká čísla jsou dosti náročná, ale krásná. Navíc budeme mít na jevišti živou kapelu, což je pro diváky vždy ještě větší zážitek. Ale pro nás je to velká zodpovědnost. Já osobně jsem takto náročné party zatím nestudoval, ale snažím se překonávat limity oktáv,“ řekl Jiří Hejcman, který patří mezi muzikálové opory slováckého souboru - diváci jej znají z Donaha!, z Pokrevních bratrů a dalších titulů.
„Premiéra Hry o pyžama se připravuje na první listopadovou sobotu, v pondělí divadelníky čeká premiéra druhá. Scéna pochází od Karla Čapka, návrhy kostýmů vytvořila Aneta Grňáková, choreografie Martin Pacek. O hudební nastudování se postaral Josef Fojta,“ dodal na závěr tiskový mluvčí divadla Josef Kubáník.
Vlastimil Langer
Foto: Marek Malůšek