Rušno na zastupitelstvu Zlínského kraje. Bude i mezi radními?

18.07.2017 14:09

Je normální, aby se stal předsedou výboru pro územní plánování, zemědělství, životního prostředí a rozvoj venkova krajského zastupitelstva člověk, jehož zásluhou se brzdí rozvoj regionu ? Ve Zlínském kraji ano. Stal se jim Zdeněk Vacek, velmi zvláštní ekologický aktivista. A proč ? O tom zřejmě nejvíc ví hejtman Jiří Čunek. Zásluhou Z. Vacka se zastavila činnost v průmyslové zóně Holešov a také – a to je pro rozvoj kraje úplně špatně – i výstavba dálnice Hulín - Fryšták, která je začátkem dálnice směřující na Slovensko. Roky se o ni na kraji bojovalo a vypadalo to, že je vyhráno. Není. Přišla rána pod pás, a to z vlastních řad. Nezisková ekologická organizace, jejímž byl ještě do června Z. Vacek dlouholetým členem, se opět odvolala a zahájení výstavby dálnice se zase odsouvá. Ten pán je velmi zvláštní. Mimo jiné nedrží dané slovo, jak také mnozí z opozičních zastupitelů vědí. A je jen dobře, že už toho začali mít dost zastupitelé napříč politickým spektrem. Na červnovém zastupitelstvu ho jak z funkce předsedy, tak i člena dotyčného výboru odvolali. Bohužel to zřejmě nic nemění na faktu, že výstavba dálnice je opět v nedohlednu.
A co je na Z. Vackovi ještě zvláštní ? Blíží se volby a tak je jasné, že bude pořádně rušno. Ve Zlíně je předvolební „frmol“ již od konce minulého roku, kdy pár obcí vyhrálo boj o vodu s francouzskou firmou Veolia. Po letech soudních tahanic vrchní soud rozhodl ve prospěch občanů zlínského regionu a Veolia by měla na Zlínsku skončit. Tento rozsudek se ale nelíbí Vak Zlín a také vedení města Zlína. To, že rozsudek nechce akceptovat i vedení kraje, je také na pováženou. Ovšem, co by možná měli krajští radní, kteří chtějí na podzim kandidovat do Parlamentu vědět je, že Z. Vacek (člen SPD) se začíná angažovat i v této kauze argumenty, které jsou velmi líbivé pro voliče. Pochopil, že před volbami je dobré se zaštítit kauzou, která by třeba mohla jeho stranu vynést opět do parlamentu. Opravdu velmi chytře vymyšleno. Bude zajímavé sledovat, jak nebo zda vůbec, na to radní ZK zareagují.
Jana Bubeníková
Foto: www.kr-zlinsky.cz