Policie představila ve Vrběticích speciální techniku

17.12.2016 19:44

VLACHOVICE-VRBĚTICE -  Přes tři tisíce kusů nevybuchlé munice našli policejní pyrotechnici od začátku ohledání prvního epicentra exploze v muničních skladech ve Vrběticích. Nejenom tyto informace ale i výhled na následující období a ukázka nové speciální techniky byly obsahem mimořádné tiskové konference ve čtvrtek 15. prosince v areálu muničních skladů ve Vlachovicích – Vrběticích.
Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek oznámil, že Policie ČR předala vládě pravidelnou zprávu o činnosti a informaci o očekávaném vývoji řešení mimořádné události bezpečnostního opatření ‚Výbuch‘. „Když bude počasí přát, tak ohledání epicentra výbuchu ve skladě č. 16 by mělo skončit za několik týdnů. Poděkování patří nejenom všem lidem, kteří ve vrbětickém areálu pracují, ale i představitelům kraje a okolních obcí,“ zdůraznil Martin Vondrášek.
Velitel zásahu Jaromír Tkadleček řekl, že z důvodu zajištění bezpečnosti orgánů činných v trestním řízení a složek integrovaného záchranného systému při ohledávání epicentra bývalého objektu č 16, rozhodl o odstranění zbytku stavby. „Statika stavby byla zásadním způsobem narušena a při činnostech spojených s ohledáním místa činu, včetně pohybu těžké techniky, hrozilo zřícení zbytku objektu. Demolici provedli v úterý 12. prosince dopoledne příslušníci Záchranného útvaru HZS Hlučín ve spolupráci s policejními pyrotechniky a dalšími složkami integrovaného záchranného systému. Stržení zbytku budovy proběhlo podle plánu a bez komplikací. Veškeré kroky byly provedeny s maximálním ohledem na bezpečnost všech zúčastněných,“ upozornil Jaromír Tkadleček.
„Od začátku ohledání prvního epicentra exploze našli policisté celkem 3 252 kusů munice. Z tohoto množství museli pyrotechnici zlikvidovat celkem 236 kusů poškozené munice neschopné převozu při 70 explozích přímo v areálu muničních skladů v provizorní trhací jámě. Do vojenského prostoru Libavá odvezli pyrotechnici za doprovodu dopravních policistů při třech převozech 2945 kusů munice, kterou tam zlikvidovali v trhací jámě.  Poslední převoz se uskutečnil koncem listopadu,“ vypočítal ředitel pyrotechnické služby Michal Dlouhý.
Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek připomenul dopad celé mimořádné události na okolí, místní firmy a občany. Po ukončení tiskové konference si v doprovodu velících policejních důstojníků prohlédl epicentrum č. 16 a další prostory areálu muničních skladů Vlachovice – Vrbětice.
Objekt č- 16 před demolicí a po srovnání se zemí. Foto: Policie ČR
Policisté pak účastníkům tiskové konference ukázali novou techniku, a to traktorbagr, pásový nakladač a vyprošťovací tank.
„Traktorbagr 1260C budou policisté používat k průzkumům v kombinaci s hasičským nakladačem, především v místech, která budou pro hasičský nakladač hůře přístupná, například k ohledání a vyčištění příkopů nebo kráterů a také v situacích, kde bude potřeba jemnější manipulace, jelikož traktorbagr je manévrovatelnější než nakladač. Nový stroj bude také sloužit při odvozu sutin z epicentra na místo dočasného úložiště. Ovládání traktorbagru je buď manuální, nebo na dálkové ovládání s přenosem videa,“ sdělila policejní mluvčí. Lenka Javorková.