POLICIE, HASIČI: Tráva hořela na Slovácku v úseku dvanácti kilometrů

10.08.2015 16:16

UHERSKOHRADIŠŤSKO - Devatenáct jednotek hasičů likvidovalo v neděli rozsáhlý odpolední požár mezi Starým Městem a Moravským Pískem.
„Požár trávy u železniční trati v obci Nedakonice u Uherského Hradiště byl na krajské operační středisko zlínských hasičů oznámen v 12.32 hodin. Travní porost měl podle oznamovatel hořet na více místech, a to od Starého Města směrem na Moravský Písek,“ informoval tiskový mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.
Po příjezdu prvních jednotek hasiči zjistili, že požár zasáhl travní porosty a keře už před Starým Městem a jednotlivá ložiska hoření pokračují až k Moravskému Písku. Jednalo se o úsek asi 12 kilometrů. Do boje s plameny bylo postupně nasazeno dvacet cisternových vozidel devatenácti jednotek profesionálních, dobrovolných a podnikových hasičů.
Foto z místa požáru: HZS Zlínského kraje

„V 13.27 hodin jsme vyhlásili druhý a následně i třetí stupeň požárního poplachu. Práci hasičům komplikovala horší přístupnost některých míst hoření a také panující tropické teploty, kterou s sebou přinášely riziko přehřátí organismu a dehydrataci. Likvidace požáru si také vyžádala zvýšenou spotřebu vody. Proto bylo v obci Nedakonice zřízeno čerpací stanoviště, kde byly doplňovány zasahující cisterny,“ popsal situaci tiskový mluvčí.
Pět minut před patnáctou hodinou dostali hasiči požár pod kontrolu. Jednotky neustále sledovaly zasažené prostory, zajišťovaly dohašování a ochlazování jednotlivých ložisek hoření a v některých místech i preventivní prořez stromů a keřů.
„Díky nasazení hasičů se požár nerozšířil na polní plochy nebo další majetek v okolí železniční trati. Příčinu vzniku požáru a výši způsobených škod zjišťují vyšetřovatelé hasičů. Vzhledem k okolnostem mohlo k zapálení trávy dojít při odletu jisker v důsledku technické závady na některé z projíždějících vlakových souprav,“ dodal Libor Netopil.