Pokoje rekonstruované z projektu Malé mimi přivítají první maminky a jejich předčasně narozené děti

28.12.2016 07:47

ZLÍN - Před 14 měsíci byl rojekt Malé mimi na samém začátku. V říjnu 2015 totiž odstartovala unikátní sbírka, jejímž hlavním cílem bylo získat prostředky na rekonstrukci pokojů v porodnici v KNTB ve Zlíně a umožnit tak trávit předčasně narozeným dětem první okamžiky v co nejužším kontaktu s rodiči. Již za pár dní první speciální pokoje začnou využívat maminky a jejich nedonošená miminka.
Samotná realizace projektu Malé mimi je nyní již ze tří čtvrtin kompletní. Tři pokoje ve 4. patře zlínské porodnice jsou hotové a ihned po vánočních svátcích přivítají svoje první pacienty. „Jsou určené pro maminky a jejich předčasně narozené děti, které již nepotřebují péči na jednotce intenzivní péče a mohou dýchat samy, případně s podporou jednoduchých přístrojů, ale stále jsou ještě umístěné v inkubátoru,“ uvádí primář novorozeneckého oddělení Perinatologického centra Jozef Macko a doplňuje: „Maminky a případně i otcové tak budou mít díky těmto pokojům možnost být se svými dětmi až o několik týdnů dříve, než je nyní možné.“
Rekonstrukce pokojů spočívala v provedení plánovaných stavebních úprav dle navrženého projektu a jejich potřebného vybavení. „V průběhu realizace se však objevila i úskalí, s nimiž jsme na začátku nepočítali,“ uvádí iniciátor projektu Malé mimi Martin Gazda a vysvětluje:  „Musela být provedena například rozsáhlejší rekonstrukce elektroinstalace a rozvodů medicinálních plynů. Pro přístroje v těchto pokojích by stávající rozvody byly nedostatečné“
Dokončení druhé fáze projektu a ukončení rekonstrukce je plánováno na polovinu ledna. To bude zprovozněno 7. patro s nově zrekonstruovanými prostory pro rodiče, kteří mají dítě na JIP v inkubátoru a nemohou jej zatím mít u sebe a musely by za svým miminkem někdy i denně dojíždět.
Projekt Malé mimi odstartoval 12. října 2015 a jeho sbírka trvala do září 2016. Cílová částka na rekonstrukci pokojů pro individualizovanou péči byla na počátku odhadována na 2, 5 milionu Kč. Organizátorům se nakonec podařilo od více než 250 dárců z řad veřejnosti i firem shromáždit na transparentním účtu finanční prostředky a věcné dary ve výši 3,5 milionu korun, které byly využity na pokrytí nákladů na rekonstrukci pokojů ve 4. patře. Zlínský kraj pak vyčlenil ze svého rozpočtu 4,5 milionu korun určených na výstavbu pokoje v 7. patře a na technickou rekonstrukci střechy porodnice.
Ojedinělý projekt vznikl ve Zlíně a s myšlenkou na jeho realizaci přišel otec předčasně narozené holčičky Martin Gazda, majitel zlínské produkční společnosti IS Produkce, společně se zlínským primářem Jozefem Macko. Projekt Malé Mimi má být cestou k individualizované péči pro maminky dříve narozených dětí. Ty dnes nemohou být miminku v porodnici nablízku a musí za nimi i několik měsíců dojíždět.
Projekt podpořili Zlínský kraj, Statutární město Zlín, benefiční turnaj Neo Cup, Nadační fond Kapka naděje, Nadace Synot, nadační fond Dům Ronalda McDonalda a řada dalších komerčních, nekomerčních subjektu a 150 soukromých osob. Na samotné realizaci projektu se bez nároku na honorář podílejí zlínské firmy IS Produkce, PRIA System, Centroprojekt a Ing. arch. Michal Juřík.
Text a foto: Kateřina Martykánová