Oxid uhelnatý zaplnil interiér domku, starší žena skončila v nemocnici

07.12.2016 08:58

ZLÍN – Závada na jednom z plynových kotlů v tzv. baťovském půldomku ve Zlíně způsobila včera večer starší ženě otravu zplodinami z hoření. O její zdraví se postarali záchranáři.
„ V úterý ve 22:21 hodin byla vyslána jednotka profesionálních hasičů centrální stanice Zlín na místo hlášeného úniku plynu v objektu tzv. baťovského půldomku. I přes komplikace se zledovatělou a také kvůli parkujícím vozidlům špatně průjezdnou komunikací byli hasiči do deseti minut na místě. Už před jejich příjezdem zasahovali na místě záchranáři. V péči měli starší ženu, u které došlo k intoxikaci zplodinami hoření,“ sdělil tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje Libor Netopil.
Na přítomnost nebezpečného oxidu uhelnatého upozornily záchranáře jejich osobní detektory hned po vstupu do domu. Hasiči vybaveni dýchací technikou pak provedli měření uvnitř domku. „Zjištěné koncentrace oxidu uhelnatého se především v prostorách druhého podlaží pohybovaly na velmi nebezpečné úrovni. Hasiči prostory odvětrali a také provedli kontrolní měření v druhé části půldomku. I zde zjistili zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého. Majitelům, kteří žádné zdravotní problémy nevykazovali, hasiči doporučili řádné větrání všech prostor domu. Za celou událostí stála závada na některém z plynových kotlů v objektu. Hasiči proto oběma majitelům doporučili okamžitou kontrolu a revizi zařízení,“ dodal Libor Netopil.
Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, nedráždivý. Je lehčí než vzduch, ale se vzduchem se mísí. Je produktem nedokonalého spalování. Váže se na krevní barvivo a vytlačuje kyslík. Lehká otrava se může projevit bolestí hlavy, závratí, nevolností a nižší soustředěností. Středně těžká otrava se projevuje zvracením, ospalostí a zmateností. Těžká otrava pak způsobuje šok, bezvědomí a poruchy dýchání. Velmi těžká otrava způsobí vznik světle červených skvrn na těle a smrt.
Foto ze zásahu:  HZS Zlínského kraje