Otužilci zahájili zimní sezonu

09.11.2016 08:49

OTROKOVICE – Zimní koupací sezonu zahájili poslední říjnovou neděli otrokovičtí otužilci. v nádrži Štěrkoviště. „Scházet se zde budou každou neděli v 15 hodin. Letos ale změnili místo vstupu do vody, zvolili molo u minigolfu,“ uvedla tisková mluvčí města Otrokovice Romana Stehlíková.
Čím více teplota klesá, tím kratší dobu otužilci ve vodě vydrží. To je pravidlo přímé úměry. Při prvním letošním koupání vydrželi někteří ve vodě i dvacet minut, přičemž teplota vody byla 10ºC. O týden později, při teplotě vody 8ºC se doba koupání zkrátila téměř o polovinu. „Koupat se ale chodíme pravidelně za každého počasí. Pokud povrch vody zamrzne, vysekáme si díru, a do vody se ponoříme třeba jen na dvě minuty,“ vysvětlila Renáta Straková, která je od minulého roku ve skupince otužilců nováčkem a zároveň jedinou ženou. Od samého počátku chodil doprovázet a podporovat maminku při zimním koupání syn Radim Vašulka, který má letos čtrnáct let a toužil si otužování ve Štěrkovišti vyzkoušet. „Po uplynutí své první úspěšné sezony jsem letos Radimovi dovolila, aby si vyzkoušel na chvilku vlézt do vody s námi. Byl ponořený přibližně jednu a půl minuty a byl nadšený. Už teď se těší, že si příští neděli zase zaplave,“ řekla Radimova maminka a dodala, že syn je sportovec, fotbalista a nebývá téměř vůbec nemocný. Radim Vašulka se tak stává nejmladším členem otužilecké skupiny.
Někteří odvážlivci se chodí koupat i dvakrát týdně. Častěji se takové otužování nedoporučuje. Sedmačtyřicetiletý Zdeněk Stužka a třiačtyřicetiletý Jano Križan plavou pravidelně v ledové vodě v otrokovickém Štěrkovišti od přelomu roku 2008/2009 a počet zájemců o otužování pomalu každým rokem narůstá.
V minulém roce se Renáta Straková s Jánem Križanem zúčastnili na Sv. Štěpána v Praze 69. ročníku vánoční plavecké soutěže Memoriál Alfréda Nikodéma. Zaplavat si do Vltavy na jubilejní 70. ročník plánují letos odjet v početnější skupině. „Doufám, že budeme všichni zdraví, a že se nás do Prahy dostane nejméně šest,“ slibuje si Renáta Straková.
Vlastimil Langer
Otrokovičtí otužilci. Foto: www.otrokovice.cz