Na Uherskohradišťsku se zvyšuje se zájem o drogový screening

19.01.2017 12:41

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Laboratoř Uherskohradišťské nemocnice a.s. zaznamenala zvyšující se zájem o stanovení hladiny drog v lidském organismu. Požádat o tzv. drogový screening může jakákoliv soukromá osoba na své náklady. Nejčastěji žádají rodiče a zaměstnavatelé. Informaci nám sdělila tisková mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
Vyšetření ohledně stanovení hladiny drog v těle se provádí z moče a je orientační. „ Stanovujeme přítomnost deseti omamných látek nebo opiátů z nich, jako je například přítomnost benzodiazepinů, kokainu, marihuany, hašiše, extáze a podobně,“ uvedla primářka oddělení klinické biochemie Bronislava Rozhonová. Zájemce na výsledek čeká zhruba deset minut. Další často požadované vyšetření je stanovení alkoholu z krve. Doba je delší než u screeningu drog a pohybuje se kolem 40 minut. Občas dochází i ke kuriozitám, to když si jedinec moč donese z domu a ukáže se, že není jeho, nebo je doplněná vodou. „I to se stává,“ potvrdila primářka Rozhonová a dodala, že ideální je odběr moči přímo v laboratoři za přítomnosti zdravotníka či jiné osoby.
“Dalším z často požadovaných vyšetření je stanovení hCG na vlastní žádost. Jde o hormon, jehož hladina určuje těhotenství. Doba, za kterou můžeme znát výsledek, je přibližně 50 minut a těhotenství rozpozná již po dvou dnech od početí, což nedokáže žádný z běžně dostupných těhotenských testů,”  sdělila tisková mluvčí.
Všechna tato vyšetření jsou placená, mohou však být hrazena pojišťovnou, pokud je žádá praktický nebo odborný lékař. Nemocniční laboratoř nabízí celou škálu vyšetření pro samoplátce. “Soukromá osoba si může nechat na své náklady udělat jakoukoliv analýzu – dle svého výběru nebo po poradě s odborníky laboratoře. Ceny vyšetření najde každý na webových stránkách nemocnice www.nemuh.cz nebo je zaměstnanci laboratoře kdykoliv sdělí i telefonicky (572 529 771),” uzavřela Dana Lipovská.
Vlastimil Langer
Foto: www.nemuh.cz