Na linkový autobus zaútočil vandal těžkým kamenem

26.12.2016 11:52

ZLÍN – Velkým kamenem rozbil sklo linkového autobusu městské hromadné dopravy v centru Zlína dosud nezjištěný pachatel. Kámen, který hodil proti bočnímu oknu autobusu na lince 38 Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO), přistál na podlaze až na protější straně vozu.
„Naštěstí zde zrovna žádný cestující neseděl ani nestál. Vandalský útok, který mohl mít za určitých okolností i tragické následky, se odehrál v pátek 23. prosince v 6.42 hodin, kdy je venku v tuto roční dobu ještě tma, v nejrušnějším centru Zlína,“ sdělil tiskový mluvčí dopravní společnosti Vojtěch Cekota.
Autobus linky č. 38 vyjel ze zastávky Školní a zařadil se ve Štefánikově ulici do prostředního jízdního pruhu, aby na křižovatce odbočil do ulice Osvoboditelů. Ve voze byl jediný cestující. Autobus stál před křižovatkou na červenou, před sebou měl ještě nákladní automobil. „V okamžiku, když se vozidla začala rozjíždět, uslyšel řidič silnou ránu a řinčení rozbitého skla. Až když vozidlo zabrzdil a mohl se rozhlédnout po interiéru autobusu, uviděl v jeho zadní polovině přibližně deseticentimetrovou díru ve skle bočního okna,“ uvedl Vojtěch Cekota.
Střepy byly rozházeny na nejbližších sedadlech i na podlaze vozu. Pod sedadly ležel těžký kámen počmáraný nějakou kresbou a nápisem, který na první pohled nebyl dostatečně čitelný ani srozumitelný. Později si ho jako předmět doličný odvezli policisté. Pachatel zřejmě z místa útoku okamžitě zmizel, protože řidič nikoho podezřelého neviděl. Autobus zůstal stát a čekal do příjezdu policejní hlídky. Dispečink DSZO mezitím vypravil náhradní vozidlo.
Řidič autobusu zasaženého kamenem jezdí v DSZO šest let. „Něco podobného se mi ještě nikdy nestalo. Zaráží mě, že si to někdo dovolil v centru města a v místech, kde fungují i kamerové systémy,“ poznamenal po události.
„Nejsme zvyklí setkávat se při provozování MHD s podobnými násilnými útoky. Považuji takové počínání za velmi nebezpečné. Kdyby byl autobus plný cestujících, hrozilo, že kromě hmotné škody dojde i ke zranění lidí,“ řekl k incidentu ředitel DSZO Josef Kocháň.
„Škoda na rozbitém okně, práce na jeho výměně a náklady na vypravení náhradního vozidla mohou dosáhnout až dvaceti tisíc korun. Přitom tento typ skla není v současné době v žádném skladu v České republice a museli jsme ho objednat až u výrobce v Itálii,“ uvedl vedoucí údržby vozidel DSZO Antonín Červenka.
Text a foto: Vlastimil Langer