Městská společnost ST Servis zaplatí firmě Skanska 25 milionu korun

09.12.2016 20:54

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Spor mezi valašskomeziříčskou společností ST Servis a firmou Skanska se chýlí ke konci. „Zastupitelé ve sporu o krytý bazén odsouhlasili mimosoudní vyrovnání. ST Servis uhradí společnosti Skanska 25 milionů korun. Souhlas vyjádřilo 21 zastupitelů, proti byli čtyři,“ uvedla tisková mluvčí meziříčské radnice Renata Votrubová.
„Na konci listopadu jsme obdrželi od společnosti Skanska návrh na uzavření sporu mimosoudní cestou s tím, že pokud ST Servis uhradí firmě Skanska částku 25 milionů korun, firma Skanska vezme soudní žalobu zpět. Tato varianta se nám jeví jako rozumný kompromis,“ sdělil meziříčský starosta Robert Stržínek (ANO). „Po uhrazení dané částky budou obě strany mezi sebou zcela vypořádány. To znamená, že společnost Skanska nebude požadovat zaplacení žádných dalších částek včetně úroků z prodlení,“ dodal starosta Stržínek s tím, že městská společnost ST Servis zaplatí opravu bazénu ze svého.
Jak se vyvíjel spor o krytý bazén ve Valašském Meziříčí:
Spor mezi oběma stranami se týká krytého bazénu ve Valašském Meziříčí. V roce 2008 ho Skanska předala městu s téměř ročním zpožděním.  Společnost ST Servis kvůli tomu neproplatila firmě Skanska faktury ve výši 31 milionů a započetla je proti smluvnímu penále. Kvůli chybné hydroizolaci zatéká voda z bazénu do technických prostor budovy. Stavební firma problémy přiznává, podle ní jde o důsledek špatné spolupráce mezi jednotlivými stranami na technické úrovni již v době vzniku projektu. Celou věc už několikrát řešily soudy. A zatímco Krajský soud v Ostravě i Vrchní soud v Olomouci shledaly postup města legitimním, Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch Skansky.
Účastníci sporu mezitím jednali o možném mimosoudním vyrovnání. Město mělo nejdříve dát Skansce 45 milionů korun s tím, že Skanska sama opraví zjištěné vady. Tato varianta ale padla. Následně Skanska po městě požadovala 37 milionů korun s tím, že zjištěné vady na bazénu by si radnice musela nechat opravit na své vlastní náklady. Tato varianta také nebyla ze strany města akceptována. Aktuální návrh společnosti Skanska na uzavření dohody o narovnání zastupitelé odsouhlasili. Společnost ST Servis zaplatí firmě Skanska částku 25 milionů korun a zaplatí také opravu bazénu ze svého.
Vlastimil Langer
Ilustrační foto: www.valasskemezirici.cz