Lidé nejčastěji ztrácejí klíče a peněženky

30.12.2016 04:41

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Klíče, peněženky, jízdní kola, ale i křovinořez, televizor či snubní prstýnek patří mezi nalezené věci, které lidé přinesli v letošním roce na Městský úřad ve Valašském Meziříčí na odbor organizační a zaměstnanecký. „Letošní rok radnice eviduje 95 záznamů,“ upřesnila její tisková mluvčí Renata Votrubová.
I takové předměty čekají v současnosti na své zapomětlivé majitele ve ztrátách a nálezech na radnici. Pokud se jejich vlastníci nepřihlásí, končí v elektronické aukci či na skládce. Nalezené věci většinou přinášejí strážníci a policisté. Sami je najdou při pochůzkách nebo jim je odevzdají poctiví nálezci. „K nejčastějším nálezům trvale patří klíče, peněženky a jízdní kola. V právě končícím roce jsme ale převzali dva křovinořezy, televizi s velkou obrazovkou a snubní prstýnek s věnováním,“ zalistovala v evidenční knize Magda Klosová z meziříčské radnice, která má ztráty a nálezy na starosti a doplnila, že v tomto roce se majitelům vrátilo padesát procent nalezených věcí. Zbývající věci putovaly do úschovny ve skladu.
Podle občanského zákoníku je nutné čekat tři roky, zda se majitel o nalezenou věc přihlásí. „Dříve stačilo půl roku, potom jsme předmět mohli nabídnout k prodeji v elektronické aukci nebo odvézt na skládku. Teď se nám ve skladu hromadí věci, i když ze zkušenosti víme, že pokud se někdo neozve do tří měsíců, je šance na nalezení majitele mizivá,“ dodává Magda Klosová.
Seznam všech věcí i s datem vyhlášení zveřejňuje a průběžně aktualizuje město na svých webových stránkách v sekci Ztráty a nálezy na http://bit.ly/2irC1by.

Text a ilustrační foto: Vlastimil Langer