Krajská galerie zve na přednášku a komentovanou prohlídku s architektem Svatoplukem Sládečkem

22.01.2017 08:53

ZLÍN - V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně mohou lidé navštívit výstavu, která představuje setkání dvou architektů Davida Krause a Svatopluka Sládečka. „Výstava s názvem V hlavě architekta nabízí pohled na netradiční architektonická pojetí, která vznikla ze vzájemných inspirací a odráží tvorbu obou architektů. Na přípravě expozice se podílela galerie ve spolupráci s Domem umění města Brna. Veřejnosti je přístupná v grafickém kabinetu už jen do 5. února. V úterý 24. ledna v 17 hodin je pro návštěvníky připravena speciální přednáška a komentovaná prohlídka přímo s architektem Svatoplukem Sládečkem,“ informovala manažerka 14|15 Baťova institutu Alena Babicová.
Svatopluk Sládeček (1969 Zlín) a David Kraus (1970 Praha) patří mezi architekty, jejichž tvorba přesahuje konvenční hranice. Vytvořili si vlastní koncepci, z níž se nevytrácí chápání architektury jako uměleckého díla. Jednotlivé stavby zůstávají čisté a jednoduché, z větší části mimo exponované městské prostory na „periferii“ a bez ambic hrát si na „velkou“ architekturu. Přesto mají vysokou působivost a osobitost, jsou kvalitní architekturou mimo zavedené vzory. Jejich setkání na výstavě je vyústěním osobní roviny společného respektu k práci druhého. I když mají odlišný výchozí bod, od kterého se jejich cesta k architektuře ubírá, v architektonické práci je spojuje celá řada shodných rysů. Jde především o důraz na architektonický prostor, výtvarnou kompozici a konceptuální přístup
k řešení každé stavby.
Foto: Archiv 14|15 Baťova institutu, p. o.

Názorová blízkost je také motivem jejich setkání ve výstavním prostoru, ve kterém každý z nich realizoval objekt, jenž slouží jako základ pro interpretaci práce toho druhého.„Základem oboustranného výkladu je výběr čtyř staveb, které Kraus obdivuje u Sládečka a Sládeček u Krause. Ve výstavním prostoru tak vznikla jakási prostorová koláž, která je zároveň sondou do hlav obou architektů,“ uvedl Rostislav Koryčánek, kurátor výstavy z Moravské galerie v Brně. 
Kurátorkou výstavy za zlínskou galerii je Ladislava Horňáková. Více informací naleznete na www.galeriezlin.cz nebo na www.14-15.cz.

Vlastimil Langer