Krajská galerie představí speciální projekt Svatopluka Sládečka a Davida Krause

09.11.2016 13:10

ZLÍN - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představí setkání dvou architektů Davida Krause a Svatopluka Sládečka. „V grafickém kabinetu jsou k vidění od 9. listopadu netradiční architektonická pojetí, která vznikla ze vzájemných inspirací a odráží tvorbu obou architektů. Výstavu V hlavě architekta připravila galerie ve spolupráci s Domem umění města Brna a bude otevřena až do 5. února 2017,“ informovala manažerka Baťova institutu Michaela Mitáčková.
David Kraus (1970 Praha) a Svatopluk Sládeček (1969 Zlín) jsou architekti, kteří patří mezi solitérní, obtížně zařaditelné tvůrce. Tuto pozici si získali jednak díky stavbám, nekonvenčnímu uvažování o architektuře nebo i strategiím, které uplatňují při prosazování svých názorů na architekturu. „K jejich osobnímu sblížení došlo až době, kdy se každý z nich mohl pochlubit celou řadou realizací. Vzájemný respekt k architektonickým realizacím každého z nich byl také důvod jejich prvních setkání. Přestože oba architekti mají odlišný výchozí bod, od kterého se jejich cesta k architektuře ubírá, v architektonické práci je spojuje celá řada shodných rysů,“ popsal kurátor výstavy Rostislav Koryčánek.
Oba architekty spojuje především důraz na architektonický prostor, výtvarnou kompozici a konceptuální přístup k řešení každé stavby. Názorová blízkost je také motivem jejich setkání ve výstavním prostoru, ve kterém každý z nich realizuje objekt, jenž slouží jako základ pro interpretaci toho druhého. Podobnost žebříčku architektonických hodnot, na kterém se mezi prvními nachází architektonický prostor, výtvarná kompozice, konceptuální přístup k řešení zadaného úkolu či formální a materiálová nevázanost, je důvodem setkání Krase a Sládečka ve výstavním prostoru.
„S odvoláním na kutilství, které je typické nejen pro krajinu městské periferie, každý z architektů navrhl objekt, který má interpretovat a charakterizovat architektonickou tvorbu toho druhého. Základem oboustranného výkladu je výběr čtyř staveb, které Kraus obdivuje u Sládečka a Sládeček u Krause. V objektech jsou tak zachyceny určité prvky z jejich staveb, například použití kamene jako stavebního materiálu, nebo typické tvary oken,“ řekla kurátorka výstavy Ladislava Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně s tím, že dané objekty už byly představeny také v Brně a dostat je do tak malého prostoru grafického kabinetu bylo velmi náročné.
To, co ve výstavním prostoru vzniklo, je jakási prostorová koláž, která je zároveň sondou do hlav obou architektů, jež zdůrazňuje hlavní principy, motivy a inspirační zdroje, o kterých si myslí, že jsou oporou toho druhého. Sestavené objekty a navozený dialog mezi nimi zároveň ukazují, že architektura není pro oba architekty zničujícím osudem, ale otevřeným příběhem, který je možné vyprávět vícero způsoby, aniž by obsah ztratil na přesvědčivosti a poutavosti. Naopak hravost je způsob, jak ukázat další horizont. Dva objekty doplňují kresby a náčrty na zdech a také vzájemná komunikace mezi oběma architekty.
Galerie k výstavě plánuje také komentované prohlídky. Podrobný program bude uveřejněn na webových stránkách galerie www.galeriezlin.cz nebo na webu 14|15 BAŤOVA INSTITUTU www.14-15.cz.
Vlastimil Langer
Foto: Archiv 14|15 BAŤOVA INSTITUTU