Jurkovičova rozhledna poprvé ve Vrchařské koruně Valašska

25.01.2017 13:50

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm se v roce 2017 poprvé stane jedním z vrcholů takzvané Vrchařské koruny Valašska (VKV) - velké cykloturistické akce, která se na Valašsku koná už pátým rokem.
„Na kole na Karlův kopec k Jurkovičově rozhledně se v letošním roce vydají všichni, kteří chtějí zvládnout všechny vrcholy v rámci Vrchařské koruny Valašska. Rozhledna se poprvé stane jedním z míst velké cykloturistické akce, která se na Valašsku koná už pátým rokem. Podstatou VKV je zdolání 20 předepsaných vrcholů nacházejících se na Valašsku či v jeho blízkém okolí v období od dubna do listopadu daného roku,“ uvedl tiskový mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.
„Vrcholy nového ročníku vždy vyhlašujeme od 1. února, kdy každý den zveřejníme jeden. Výjimečně už nyní mohu prozradit, že letos poprvé v hlavní kategorii pojedeme na Jurkovičovu rozhlednu, kterou například loni jeli junioři. Letos poprvé si ji tedy vyzkouší vyjet bikeři v hlavní kategorii,“ prozradil novinku jeden z pořadatelů VKV Michal Horský. „Je nám ctí, že město Rožnov je jedním z nejvýznamnějších partnerů našeho cykloturistického projektu. I díky podpoře města byl loňský čtvrtý ročník rekordní - zapojilo se do něj celkem 703 cyklistů různých výkonností, věků i pohlaví,“ doplnil Michal Horský.    
V prvních čtyřech ročnících mezi dvacítkou vypsaných vrcholů již několikrát byly kopce v blízkosti Rožnova, Jurkovičova rozhledna však v hlavní kategorii má premiéru až nyní. „Rožnov letos slaví 750 let města. Napadlo nás, že bychom mohli poprvé zavést účastníky Vrchařské koruny Valašska právě na naši rozhlednu a jsme rádi, že se pořadatelům nápad líbil,“ řekl rožnovský destinační manažer Marek Havran.
Všechny účastníky VKV, kterých například v loňském čtvrtém ročníku bylo ve všech kategoriích více než sedm stovek, tak letos prověří stoupání do výše 480 metrů nad mořem na rozhlednu, která byla postavena v roce 2012 podle plánů slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče. Odměnou všem budou výhledy na Rožnov i přilehlé okolí. „Navíc se mohou cyklisté porozhlédnout, co je ve městě nového nebo se inspirovat, jaké akce se ve městě chystají. A v souvislosti se oslavami 750 let těch akcí letos opravdu bude hodně,“ dodal Marek Havran.    
Smyslem VKV je ve stanoveném časovém období zdolat na kole předem vypsaných 20 vrcholů na Valašsku, na každém si pořídit selfie a kompletní fotodokumentaci následně zaslat e-mailem pořadatelům. Splněním podmínek se biker stává držitelem Vrchařské koruny Valašska. Ta není primárně soutěží, ale zejména motivačním prvkem pro veřejnost, aby sportovala (jezdila na kole) a přitom poznávala krásy Valašska.
Vlastimil Langer