Hasiči z Hrachovce oslavili 110 let své existence

09.07.2018 15:33

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - V sobotu 7. července oslavili hasiči z Hrachovce 110. výročí svého aktivního působení. „K výročí jim za město Valašské Meziříčí přišel poblahopřát a vyslovit velké uznání za jejich práci člen zastupitelstva města Jarmil Dobeš (ANO). Ke gratulaci se přidali i hasiči z okolí,“ informovala tisková mluvčí meziříčské radnice Renata Votrubová.

„Hasičské sbory a hasiči plní dvě funkce, a to profesní a společenskou. Ta profesní spočívá v boji proti živlům a společenská úloha zase v organizování různých společenských a kulturních akcí v obci. Jejich práce si moc vážím a spolupráce s nimi je pro město velmi důležitá. Chtěl bych sboru poděkovat za jejich dlouholetou a záslužnou práci,“ řekl při slavnostní příležitosti zastupitel Jarmil Dobeš (ANO). Poděkování a předání daru v podobě ručně vyrobené repliky hasičské přilby na žulovém podstavci se uskutečnilo v sále Kulturního domu v Hrachovci.

Dobrovolní hasiči začali své působení v Hrachovci roku 1908. „Sbor ‚vznikl‘ při hašení obrovského požáru místních skláren. Tehdy se jednalo o Reichovy sklárny, kdy na místě zasahovalo velké množství dobrovolníků. Na tento popud byl pak založen organizovaný sbor dobrovolných hasičů v Hrachovci,“ řekl starosta sboru Vlastimil Vajgl a dodal, že začaly vznikat i další sbory v okolí.

Začátky se neobešly bez potíží, především finančních. Prostředky si sbor musel opatřovat sám. „V roce 1910 se rozpadl. O dva roky později byla svolána valná hromada, zaplatily se dluhy za stříkačku a sbor mohl pokračovat dál,“ dodal Vajgl. „Největší požár jsme zažili ve společnosti  STV Glass  Valašské Meziříčí a předloni na Křižanově pile. Podíleli jsme se také na hašení několika požárů rodinných domů v Hrachovci,“  řekl starosta hasičů na závěr.

Dobrovolní hasiči v Hrachovci mají v současné době okolo 100 aktivních členů.

Zastupitel Jarmil Dobeš předává hasičům jménem města dar. Foto: www.valasskemezirici.cz