Do hejtmanského křesla usedl Jiří Čunek z KDU ČSL

02.11.2016 18:22

ZLÍN – Hejtmanem Zlínského kraje dnes krajští zastupitelé zvolili Jiřího Čunka z KDU ČSL, která na Zlínsku vyhrála volby. V tajné volbě obdržel 31 hlasů z možných 45 což znamená, že vystřídal Stanislava Mišáka (ČSSD), který vedl kraj dvě volební období.
Kraj po volbách povede koalice KDU ČSL, STAN a ODS, v zastupitelstvu má 29 mandátů z 45. Nový hejtman po zvolení řekl, že za priority považuje především práce na zlepšení dopravní obslužnosti kraje, hlavně výstavbu dálnic, zlepšení linkové autobusové dopravy a bezztrátové hospodaření kraje a jeho společností.
V krajské radě má KDU ČSL čtyři křesla, po dvou obsadily ANO a STAN, deváté křeslo připadlo ODS. Statutárním náměstkem hejtmana zvolili zastupitelé 30 hlasy finančního ředitele firmy Samohýl Motor Holding Jiřího Sukopa (ANO), který bude odpovídat za finance, rozpočet a majetek kraje. Náměstky hejtmana se stali také starosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek z KDU ČSL (30 hlasů), který má v gesci dopravu, a Josef Zicha, krajský předseda STAN a starosta Vysokého Pole (28 hlasů), bude odpovídat za strategický rozvoj, plánování a stavební úřad. V radě zasedne i Petr Gazdík (31 hlasů), celorepublikový předseda STAN a místopředseda Poslanecké sněmovny, jemuž připadlo školství a který bude funkci vykonávat jako neuvolněný. Další radní je poslankyně Margita Balaštíková za ANO (31 hlasů) s odpovědností za zemědělství a životní prostředí. Lidoveckými radními jsou i Miroslav Kašný (32 hlasů) a Michaela Blahová (33 hlasů). Miroslav Kašný, bývalý náměstek zlínského primátora a zlínský zastupitel se bude starat o kulturu, památkovou péči, mládež a sport. Michaele Blahové, vedoucího denního centra Charity Zlín připadnou sociální věci, neziskový sektor a rodinná politika.
Po čtyřech letech absence se v radě objevil zástupce ODS, vlčnovský starosta Jan Pijáček (33 hlasů), který bude odpovídat za rozvoj venkova, cestovní ruch a řízení dotačních programů. Na ustavujícím zasedání zastupitelé zvolili i předsedy a členy 12 výborů zastupitelstva. Čtyřem předsedají zastupitelé za ANO, třem z KDU ČSL, po jednom předsedovi mají STAN, ČSSD, ODS, Svobodní a soukromníci a hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura. Bývalý hejtman Stanislav Mišák byl zvolen do čela kontrolního výboru.
Hejtman Jiří Čunek. Nová krajská rada. Foto: www.kr-zlinsky

Zastupitelstvo Zlínského kraje vzešlo z pořadí již pátých krajských voleb, které se konaly ve dnech 7. a 8. října. Ve Zlínském kraji se jich zúčastnilo 40,9 procenta oprávněných voličů. Vítězem voleb se stala Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová, která získala 22,97% hlasů, následována hnutím ANO (15,68%), Českou stranou sociálně demokratickou (12,46%), hnutím Starostové a nezávislí (11,62%), Komunistickou stranou Čech a Moravy (8,22%), stranou Svobodní a soukromníci (7,88%), Občanskou demokratickou stranou (6,39%) a hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (5,31%).