POLICIE, HASIČI: Bouřky řádily v Zlínském kraji a způsobily značné škody

25.07.2015 08:12

ZLÍNSKÝ KRAJ - Vyvrácené stromy,  poničené budovy a auta, zaplavené sklepy i přerušená železniční doprava. Takové jsou výsledky páteční bouře, která se přehnala nad Zlínským krajem. Po sedmnácté hodině zasáhla Vsetínsko. Zanedlouho poté přijali operátoři tísňových linek hasičů několik oznámení o pádech stromů a větví.
„Jako první vyjeli v 17.11 hodin vsetínští profesionální hasiči do Huslenek, kde spadl strom na koleje. Do odstranění stromu byl provoz vlaků na trati zastaven. V 17.27 hodin vyslal operační důstojník jednotku dobrovolných hasičů obce Hutisko – Solanec na místo hlášeného pádu stromu na komunikaci směrem na Soláň. Následně se ukázalo, že popadaných stromů bylo víc. Hasiči stromy odstranili a preventivně zkontrolovali celý úsek cesty.
Před půl šestou spadl strom v ulici Na Šištotě v části města Valašské Meziříčí – Krásno nad Bečvou. Padající strom částečně zasáhl i zaparkované osobní vozidlo. Jednotka profesionálních hasičů strom odstranila a místo zásahu předala majiteli vozidla a městským policistům,“ informoval tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje Libor Netopil.
Do osmnácté hodiny vyjely k dalším zásahům i jednotky hasičů ze Zubří a Rožnova pod Radhoštěm.
Bouřka provázená silným větrem a intenzivním deštěm se přesunula ze Vsetínska, a po devatenácté hodině udeřila i na krajské město a jeho okolí. V průběhu necelých tří hodin zasahovaly jednotky hasičů u více jak třiceti událostí.
„O půl osmé večer vyrazily první jednotky hasičů k odstranění popadaných stromů u obcí Březnice a Bohuslavice u Zlína. Současně byly hlášeny i první události z centra krajského města a části Příluky. V rychlém sledu následovaly žádosti o vyslání jednotek k čerpání vody ze zatopených objektů v Jaroslavicích a Kudlově. V minutových intervalech přijímali operátoři tísňových linek krajských hasičů další oznámení o pádech stromů na komunikace, veřejná prostranství a zaparkovaná vozidla,“ popsal události pátečního večera mluvčí hasičů.
Největší škody napáchala bouřka v městské části Zlín – Malenovice. Profesionální a dobrovolní hasiči likvidovali popadané stromy především na ulicích Mlýnská, 3. května, Tyršova a Svobody. Na několika objektech došlo i k poškození střešních krytin. Poškozeno bylo také několik zaparkovaných osobních vozidel.
„Asi největší komplikace způsobil pád vzrostlého stromu v Bartošově ulici poblíž centra Zlína. Mohutný strom se vyvrátil na komunikaci a zasáhl také blízký objekt vícepodlažního domu, na kterém poškodil fasádu, okenní výplně a výkladní skříně,“ sdělil Netopil.
Další jednotlivé události byly řešeny i mimo krajské město. U obce Kvasice na Kroměřížsku došlo k pádu stromu na osobní vozidlo, ve kterém cestovala čtyřčlenná rodina s dětmi. Řidička vozidla utrpěla menší zranění, děti vyvázly z události bez zranění. U obce Míškovice spadly dráty elektrického vedení a způsobily požár travního porostu.
Před desátou hodinou noční se situace zklidnila a nasazené jednotky postupně dokončovaly likvidaci posledních hlášených událostí. U některých ale provedly i více dílčích zásahů.
Foto k článku: HZS Zlínského kraje