Architekti převzali ve Zlíně Cenu Vladimíra Karfíka

03.11.2016 15:44

ZLÍN – Cenu Vladimíra Karfíka za výtvarnou a racionální architekturu letos získali čtyři architekti. „Prestižní ocenění, které uděluje Blok architektů a výtvarníků, převzali z rukou primátora města Zlína Miroslava Adámka v obřadní síni na radnici,“ sdělil tiskový mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.
Cenu za hodnocené období 2013–2015 si v první kategorii „Za významnou architektonickou realizaci“ odnesl architekt Josef Pleskot. Ohodnocen byl jeho projekt souboru staveb v Dolních Vítkovicích v Ostravě: Svět techniky, Trojhalí a Bolt tower. V druhé kategorii „Za zásadní přínos v urbanismu a architektuře“ byl oceněn profesor Ivan Ruller, a to za celoživotní přínos v teorii oboru architektura a urbanismus. Nejvyšší příčku třetí kategorie „Za celoživotní dílo“ obsadili hned dva architekti – Otakar Kuča a Vladimír Dědeček.
„Laureáti převzali kromě diplomu a plakety také reliéf, který se osazuje v interiéru vstupního prostoru nebo na průčelí oceněné architektury. Autorem plakety a reliéfu je sochař Zdeněk Kolářský z Prahy,“ uvedla hlavní architektka města Zlína Dagmar Nová.
Cenu Vladimíra Karfíka založil Blok architektů a výtvarníků za výtvarnou a racionální architekturu. Je udělována každé tři roky osobnostem a stavbám, jež nejvíce souzní s pojetím architektury, kterou představovala osobnost Vladimíra Karfíka – stavby racionální, efektivní a logické v konstrukci, funkci i výrazu.
„Cena vznikla v roce 1991 k uctění vynikajícího architekta, profesora Vladimíra Karfíka u příležitosti jeho devadesátých narozenin. Valná hromada členů Bloku se při výběru řídí statutem pro společenské pozdvižení, zveřejnění a ocenění kvalitních výsledků architektonické práce,“ dodala Dagmar Nová.
K dosavadním laureátům Ceny Vladimíra Karfíka patří mimo jiné Karel Prager, Eva Jiřičná, Marián Marcinka či Ivan Bergmann. Vzhledem k tomu, že Blok architektů a výtvarníků má českou i slovenskou sekci, jsou návrhy nominací zastoupeny vždy z obou zemí.
Text a ilustrační foto: Vlastimil Langer